පළකල දිනය : Sat, May 20th, 2017

වීර වික්‍රම විභූශනයෙන් පිදුම් ලැබූ ලක්මව බේරාගත් වීර සෙබළා

2009 පෙබරවාරි 02 පාන්දර 5.30 ආසන්නව්ත්ම ප්‍රදෙශයම දෙවනත් කරමින් නන්දිකඩාල් කලපුව දෙසින් කොටි සිය ගනනක් ප්‍රහාර එල්ල කරමින් ඉදිරියට පැමිනියහ, ප්‍රහාරයට පෙර ශූක්ෂමව මුලතිවු කඳවුර තුලට රින්ගාගත් ත්‍රස්තයන්ද ප්‍රහාර එල්ල කරන්නට විය, නොසිතූ ලෙස ඉදිරියෙන් හා පසුපසින් එලලවන ප්‍රහාර හමුවේ වීරෝදාර විරුවන් ඉතා අපහසුතාවයකට පත්විය, නමුත් දේශය වෙනුවෙන් පෙරට තැබූ පය පසු පසට ගැනීමට තරම් විරුවන් තුල කැමැත්තක් නොතිබුණි.මුලතිවුහි එල්ටිටීඉ කොඩිය දැමීමට කොටින්ගේ ප්‍රබලම රෙජිමේන්තුව මේ සටන සඳහා යොදවා තිබුණි.

53, 57, 59 සේනාන්ක සියල්ලම සටනේ යෙදුනේය. පුරා දෙවන දිනත් දරුණු ලෙස සටන් ඇවිලෙමින් තිබුණි.
“සර් SF එකෙන් ආවනම් අපිට ලේසි වෙයි, මුන්ගෙ කට්ටිය වැඩී, මුන් ලොකු ගේමකට ඇවිත් තියෙන්නෙ”
යුධ හමුදාපතිවරයාගේ නියෝගය මත හෙලිකොප්ටර් මගින් බ්‍රාවෝ සහ එකෝ කණ්ඩයම් මුලතිවු වෙත පිටත්කරයවන ලදී. දරුණු සටන් මැද දේශය වෙනුවෙන් ගුවන් හමුදා නියමුවා විරුවන් ආරක්ෂාකාරී ලෙස ගොඩ බැස්සවීය.වේලාව සවස 4.30 පමනවිය, බුද්ධි තොරතුරුවලට අනූව මරාගෙන මැරෙන ප්‍රහාරයක් බලාපොරොත්තුවෙන් විරුවන් සිටියහ. දරුණු සටන් මැද එක විටම වේගයෙන් කැබ් රතයක් හමුදා අරක්ෂක වලල්ල වෙත පැමිණෙමියේ ක්ෂණිකවමය.

“කැබ් එකට වෙඩිවදින් නැහැ, උන් තහඩු ගහල තියෙන්නේ, කියමින් චන්ද්‍රසිරි බණ්ඩාර විරුවා රථය එන මගට පැන්නේ හසලක ගාමිණී විරුන්ගේ මතකය නැවත අවදි කරමිනි, නිසැක වශයෙන්ම තමා මිය යන බව දැනුනත්, තමාට වඩා තම දේශය වෙනුවෙන් කල යුතු යුතුකම ඔහුට දැනෙන්නට ඇත, මරණය පෙනි පෙනී එල්ල කල R.P.G අවිය තුල තිබූ උණ්ඩය ක්‍රියාත්මක නොවුනේ මන්දැයිවත් නොසිතා, එය ඉවතදා, නැවත ක්ෂනිකවම අවියක් ගෙන මුහුනට මුහුන පැමිනි කැබ් රතයට අවිය ක්‍රියාත්මක කලහ, 4 වන ඊලාම් යුධ ඉතිහාසයේ තවත් රන් අකුරක් ඉතිරි කරමින් විරුවන් විශාල පිරිසකගේ ජීවිත බේරාගනිමින්, ලාන්ස් කෝප්‍රල් චන්ද්‍රසිරි බංඩාර විරුවන් මෙලොවින් සමුගත්හ.”
කිලෝ 500 කටත් වඩා පුපුරණද්‍රව‍ය තිබූ රථ්ය පුපුරා පලාතම දෙදරුම් කන්නට විය, රථ්ය පොඩිවී රෝදයක් පමණක් ඉතිරිවී තිබුනි.

සටන නැවතත් ඇරඹුණි, වීරෝධාර සෙබලුන්ගේ ධෛරය තවත් වැඩිවෙමින් තිබුණි,
විරුවන්ගේ වෙඩි බලයට කොටින්ගේ දක්ෂම රෙජිමෙන්තුව පසුබාමින් සිටී, “එස්.එෆ් ලා බැහැල ඉන්නෙ, වලල්ල කඩන්න අමාරුයි, අපි විත්ඩ්‍රො වෙනව” යයි කොටි පණිවිඩහුවමාරුවලින් කියනු ඇසින.

පැය 72ක දරුණු සටනකින් පසු සටන ජය ගැනීමට වීරෝදාර විරුවන් සමත්විය, නමුත් ඒ වනවිටත් ලක්මවට වීරයින් රැසක් තම ලේවලින් ප්‍රදේශය නහවා තිබීම දරාගත නොහැකි දුකක්ම විය. විශේශ කාර්ය බලකා සෙබලෙකු සතු සියලුම ගුනාන්ග පෙන්වමින් දැයෙන් සමුගත් විරුව වීර වික්‍රම විභූශනයෙන් පිදුම් ලැබීය.

දේශයට මෙවන් පුතකු බිහිකල ආදරනීය මෑනියනි,පියානනි අප ආඩම්බරයි ඔබ ගැන ඔබේ පුතු තරමටම. කරමි සදා ආචාර දෙශයේ සැබෑ විරුවන්ට, අප ඔබට සදා ණය ගැතියි අප විරුවනේ.

මව්බිම බේරාගත් මේ වීර සෙබලාගේ උතුම් ක්‍රියාව ලෝකෙටම පෙන්න Share කරමු !

ඔබගේ අදහස් උදහස් එක්කරන්න

Back to Top Button