පළකල දිනය : Wed, Jul 18th, 2018

වෛද්‍ය පෙම්වතියගේ සිහින සැබෑ කරන්න වෙහෙසුණු පෑස්‌සුම් ශිල්පියාට අත්වූ ඉරණම !

වෛද්‍යවරියක්‌ වීමට ඉගෙනගන්නා කාලයේදී සිය පෙම්වතියට මුදල් වියදම්කර ඇය ආයුර්වේද වෛද්‍යවරියක්‌ වීමෙන් අනතුරුව විවාහ පොරොන්දු කඩකිරීම නිසා මානසික පීඩාවකින් යුතුව හැසිරුණු තරුණයකු අධිකරණයට ඉදිරිපත් කිරීමෙන් අනතුරුව ඔහුට තරයේ අවවාද කර පෙම්වතියට වෛද්‍යවරියක්‌ වීම සදහා වියදම් කළ මුදල් අයකර ගැනීමට අවශ්‍ය නම් අනුරාධපුර දිසා අධිකරණයේ නඩු පවරන ලෙස දන්වමින් තරුණයාව බැඳුම්කරයක්‌ මත මුදාහැරීමට අනුරාධපුර ප්‍රධාන මහෙස්‌ත්‍රාත් අතිරේක දිසා විනිසුරු කේ. පී. ශානක හර්ෂණ මහතා නියෝග කළේය.

සීමාවාසික අයුර්වේද වෛද්‍යවරියකගේ දෙමාපියන් විසින් සිය දියණියගේ පෙම්වතා වූ පෑස්‌සුම් ශිල්පියාගෙන් බොහෝ කරදර හා මරණ තර්ජන ඇතිබව කියමින් අනුරාධපුර මූලස්‌ථාන පොලිසියේ විවිධ පැමිණිලි අංශයට ඉදිරිපත්කර තිබූ පැමිණිල්ලකට අනුව පොලිසිය අධිකරණයට කරුණු වාර්තා කිරීමෙන් අනතුරුව සැකකරුට අධිකරණය හමුවේ පෙනී සිටින ලෙස දන්වමින් සිතාසි නිකුත්කර තිබුණි.

මීට වසර කිහිපයක සිට තිසාවැව ප්‍රදේශයේ පදිංචි තරුණිය සමඟ පෑස්‌සුම් ශිල්පියා පෙම් සබඳතාවක්‌ පවත්වා තිබෙන අතර ඊට තරුණියගේ දෙමාපියන් ආශීර්වාදය ලබාදී තිබූ බව අධිකරණයෙන් අනාවරණය විය.

පෙම් සබඳතාව පවත්වාගෙන යද්දී තරුණියට ආයුර්වේද වෛද්‍ය විද්‍යාලයට ඇතුළුවීමට අවස්‌ථාව ලැබී තිබෙන බවත් ඇයගේ අධ්‍යාපන කටයුතු හා සෙසු සියලුම වියදම් සඳහා පෑස්‌සුම් ශිල්පියා රුපියල් ලක්‌ෂ හයකට අධික මුදලක්‌ වියදම්කර ඇය සීමාවාසික වෛද්‍යවරියක වූ පසුව පෙම්වතා ප්‍රතික්‌ෂේප කිරීම නිසා දෙපාර්ශ්වය අතර ආරවුල් ඇති වී තිබෙන බව පොලිසිය අධිකරණයට සැළ කළේය.

මේ වනවිට තරුණිය අනුරාධපුර ආයුර්වේද රෝහලේ සීමාවාසික වෛද්‍යවරියක්‌ වශයෙන් කටයුතු කරන බවත් ඇය හා ඇගේ දෙමාපියන් පෑස්‌සුම් ශිල්පියාව දියණියට හා පවුලට නොගැලපෙන බව පවසමින් මගහැරීම නිසා තරුණයා ඔවුන් සමඟ දිගින් දිගටම ආරවුල් ඇතිකර ගනිමින් ඔවුන්ට මරණ තර්ජනයන් සිදුකිරීම නිසා දෙපාර්ශ්වය පොලිසියට කැඳවා සිද්ධිය සමථයකට පත්කිරීමට උත්සාහ කළත් එම උත්සාහය අසාර්ථක වීම නිසා තරුණයා අධිකරණයට ඉදිරිපත් කිරීමට කටයුතු කළ බව පොලිසිය අධිකරණයට සැල කළේය.

කලහකාරී ලෙස හැසිරෙන තරුණයා විසින් පෙම්වතියට ඉගෙනීමට හා සෙසු අවශ්‍යතාවන් සඳහා රුපියල් ලක්‌ෂ හයක මුදලක්‌ වියදම්කර ඇති බවත් එම මුදල් අයකර දෙන ලෙස පොලිසියෙන් ඉල්ලීම් කරන බවත් පොලිසිය වැඩිදුරටත් අධිකරණයට දැන්වූවේය.

අධිකරණයට ඉදිරිපත් කළ තරුණයාට නැවත කලහාකාරී ලෙස නොහැසිරෙන ලෙසට තරයේ අවවාද කළ ප්‍රධාන මහෙස්‌ත්‍රාත්වරයා පෙම්වතිය විවාහ පොරොන්දු ලබාදී එය කඩකිරීමට හා වියදම් කළ මුදල් නැවත ලබා ගැනීමට අවශ්‍යතාවක්‌ වේ නම් සිවිල් නඩු විධාන සංග්‍රහයට අනුව අනුරාධපුර දිසා අධිකරණයේ නඩුවක්‌ ගොනු කරන ලෙස දන්වමින් සැකකරු බැඳුම්කරයක්‌ මත මුදාහැරීමට විනිසුරුවරයා නියෝග කළේය.

අනුරාධපුර මූලස්‌ථාන පොලිසියේ විවිධ පැමිණිලි අංශයේ ස්‌ථානාධිපති පොලිස්‌ පරීක්‌ෂක කේ. කේ. අබේරත්න මහතාගේ උපදෙස්‌ මත සැකකාර තරුණයා අධිකරණයට ඉදිරිපත්කර තිබුණි.

මිහින්තලේ – රංග චතූ

ඔබගේ අදහස් උදහස් එක්කරන්න

Back to Top Button