පළකල දිනය : Tue, Mar 3rd, 2020

රතු මුහුදේ කඩොලාන ගස් සිටවයි

රතු මුහුද දිගේ විශාලතම කඩොලාන රෝපණ ව්‍යාපෘතිය දියත් කරමින් කඩොලාන වනාන්තර පුළුල් කිරීමේ අභිලාෂකාමී සැලැස්මක් ඊජිප්තුව විසින් ප්‍රකාශයට පත් කර ඇති බව ආණ්ඩුකාර කාර්යාලයේ කඩොලාන වන වගා ව්‍යාපෘතියේ අධ්‍යක්ෂ සයීඩ් කලීෆා පවසයි.

කෘෂිකර්ම හා පරිසර අමාත්‍යාංශවල සහ ආණ්ඩුකාරවරුන්ගේ සහයෝගයෙන් විද්‍යාත්මක පර්යේෂණ අමාත්‍යාංශය විසින් මෙම ව්‍යාපෘතිය සඳහා අරමුදල් සපයනු ලැබේ.

කාලිෆා පවසන පරිදි දේශගුණික විපර්යාස හේතුවෙන් ඇතිවිය හැකි අවදානම් පියවා ගැනීමේ උත්සාහයේ කොටසක් ලෙස මෙම ව්‍යාපෘතිය ක්‍රියාත්මක වේ.

පාරිසරික සංචාරක ව්‍යාපෘති පුළුල් කිරීම සහ ස්වාභාවික සංචිත වලින් වාසි ලබා ගැනීම සඳහා ඊජිප්තු ජනාධිපති අබ්දෙල් ෆටා අල් සිසිගේ නියෝගයේ කොටසක් ලෙස මෙම ව්‍යාපෘතිය ක්‍රියාත්මක වන බව කලීෆා බ්‍රහස්පතින්දා මාධ්‍ය නිවේදනයක් නිකුත් කරමින් කියා සිටියේය.

සෆාගා, හමාටා සහ ෂාලටීන් ප්‍රදේශවල කඩොලාන ගස් සඳහා මෙන්ම දකුණු සීනයි හි නාබාක් සොබාදහමේ රක්ෂිත සඳහා ද පැල තවාන් හතරක් ස්ථාපිත කර ඇත.

තවාන් ඉදිකර ඇත්තේ මුළු ෆෙඩන් 500 ක භූමි ප්‍රමාණයක වන අතර වසරකට බීජ පැල 300,000 ක් නිෂ්පාදනය කිරීමට සූදානම් බව කලීෆා පවසයි.

මෙම ව්‍යාපෘතිය තිරසාර සංවර්ධනයක් ළඟා කර ගැනීමට සහ රටේ දේශගුණික විපර්යාසයන්ගේ සෘණාත්මක බලපෑම අවම කිරීමට ගත හැකි මුලපිරීම් වලින් එකක් බව විශේෂයෙන් කලීෆා අවධාරණය කළේය.

මී මැස්සන් සඳහා කඩොලාන වනාන්තර ඉතා වැදගත් බව කලීෆා පැහැදිලි කළේය. පරාග වාහකයන් ලෙස ගස්, මල් සහ අනෙකුත් ශාක වර්ධනයට සහාය වීමෙන් පරිසර පද්ධතියේ වැදගත් කාර්යභාරයක් ඉටු කරයි. කඩොලාන වනාන්තරවල ගංවතුර ඇති කිරීම නැවැත්වීම සහ උසස් තත්ත්වයේ මී පැණි නිෂ්පාදනයට දායක වන බව ඔහු තවදුරටත් පැවසීය.

රතු මුහුදේ වෙරළ තීරයේ කඩොලාන රෝපණය පුළුල් කිරීම විද්‍යාත්මක පර්යේෂණ තුළින් ආර්ථික, පාරිසරික හා සංචාරක ප්‍රතිලාභ උපරිම කිරීම අරමුණු කර ගෙන ඇති අතර එය වෙරළ තීරයන් තවදුරටත් සංවර්ධනය කිරීම හා තිරසාර සංවර්ධනයක් ළඟා කර ගැනීම සඳහා රජයේ අභිලාෂක සැලසුම්වල කොටසක් බව කලීෆා පවසයි.

මෙම ව්‍යාපෘතිය නිසා රතු මුහුදේ වෙරළ කලාපය ඊජිප්තුවේ වඩාත් වැදගත් සංචාරක හා පාරිසරික ගමනාන්තයක් බවට පත් කළ හැකි බව කලීෆා පැවසීය. දේශීය ධීවරයින්ගේ හා කම්කරුවන්ගේ ජීවන තත්ත්වය නංවාලීමට මෙම ව්‍යාපෘතිය ඉවහල් වන බවද හෙතෙම පැවසීය.

මුහුදු මට්ටම ඉහළ යාම හේතුවෙන් ඇති වන ඛාදනයෙන් වෙරළ ආරක්ෂා වනු ඇතැයි ඔහු තර්ක කළේය. කඩොලාන ගස් කුරුල්ලන්ගේ හා අනෙකුත් සතුන්ගේ නිවහනක් වන අතර අවට ප්‍රදේශයේ අතිරික්ත ලවණතාව අඩු කිරීමට උපකාරී වේ.

කඩොලාන ගස් මුහුදු පැලෑටි සහ කොරල් පර වැනි අනෙකුත් ජීවීන්ගේ වර්ධනය සමඟ සම්බන්ධ වී ඇති අතර දේශීය පරිසර පද්ධතියේ පාරිසරික ස්ථාවරත්වය සහ සමතුලිතතාවය පවත්වා ගැනීම සඳහා වැදගත් කාර්යභාරයක් ඉටු කරන බව කලීෆා මහතා පැවසීය.

කඩොලාන යනු, නිවර්තන සහ උපනිවර්තන වෙරළ තීරවල අන්තර් උදම් ප්‍රදේශවල වැඩෙන ලුණු ඉවසිය හැකි ගස් හා පඳුරු ය. අඩු ඔක්සිජන් සහිත ප්‍රදේශවල සහ මිරිදිය මුහුදු ජලය සමඟ මිශ්‍ර වන ස්ථානවල ද වර්ධනය වීමට ඒවාට අනුවර්තනය විය හැකිය. බොහෝ දෙනා ජීවත් වන්නේ මඩ සහිත පසක වන අතර, කොරල් පාෂාණ හෝ වැලි මත කඩොලාන ද වර්ධනය විය හැකිය.

ඔබගේ අදහස් උදහස් එක්කරන්න

Back to Top Button